Zastanawiasz się nad założeniem  własnego sklepu internetowego? A może już prowadzisz sklep internetowy i potrzebujesz dodać lub uzupełnić regulamin sklepu internetowego? W tym artykule odpowiadamy na 9 najczęstszych pytań dotyczących regulaminu sklepu internetowego, zadawanych przez przedsiębiorców działających w Internecie. 

 

[1] Co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego

Na to, co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego wskazuje nam ustawa o prawach konsumenta oraz ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Ustawa o prawach konsumenta nakazuje poinformowanie konsumenta m.in. o: danych Twojej firmy, Twoim adresie siedziby lub miejsca prowadzenia działalności oraz o adresie do doręczeń i do składania reklamacji, sposobie i terminie płatności z tytułu umowy sprzedaży, sposobie i terminie dostarczenia zakupionego przez klienta produktu (tu trzeba podać maksymalny termin dostawy), stosowanej przez Ciebie procedurze rozpatrywania reklamacji. Z kolei ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną nakazuje sprzedawcy internetowemu posiadanie regulaminu usług świadczonych drogą elektroniczną. Regulamin powinien zatem zawierać warunki skorzystania z tych usług.

Dodatkowo, w przypadku klientów niebędących konsumentami, możesz wprowadzić do regulaminu wiele zapisów, które nie są wymagane, ale będą korzystne dla Ciebie i będą pomagały Ci w razie ewentualnych sporów z takimi klientami. Na przykład, w stosunku do klientów niebędących konsumentami, możesz wyłączyć swoją odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Więcej o korzystnych zapisach, które możesz zawrzeć w swoim regulaminie znajdziesz tutaj:

Przy okazji pamiętaj o zmianach, które wejdą w życie 1 stycznia 2021 r. dotyczące rozszerzenia praw konsumentów na niektóre jednoosobowe firmy.

 

[2] Jak napisać regulamin sklepu internetowego

Dobrze napisany regulamin sklepu internetowego powinien wszystkie obowiązki informacyjne, o których pisaliśmy w poprzednim punkcie. Przy planowaniu jak napisać regulamin sklepu (jak powinien wyglądać regulamin), warto także uwzględnić dodatkowe postanowienia, które polepszą Twoją sytuację prawną jako sprzedawcy w razie ewentualnego sporu. Tego typu postanowienia przydają się w skrajnych przypadkach. Wreszcie, regulamin nie powinien zawierać klauzul niedozwolonych. Wiele postanowień, które potencjalnie byłby bardzo przydatne w regulaminie na użytek ewentualnego sporu, albo takich które są dopuszczalne w przypadku klientów biznesowych, będzie klauzulami niedozwolonymi w stosunku do konsumentów.

W celu uniknięcia klauzul niedozwolonych zleć audyt swojego regulaminu prawnikowi lub skorzystaj z pomocy prawnika już przy tworzeniu regulaminu.

 

[3] Gdzie kupić regulamin sklepu internetowego

Regulamin w sklepie internetowym wraz z polityką prywatności możesz kupić m.in. poprzez naszą stronę internetową. Jeżeli zastanawiasz się gdzie kupić regulamin sklepu internetowego, warto również wskazać, że decydując się na nasze usługi otrzymujesz dodatkowo wiele przydatnych wzorów pism, dokumentów i treści na stronę sklepu, a także wsparcie naszych prawników prze rok w zakresie zwrotów i reklamacja w Twoim sklepie.

Wszystkie pakiety są objęte do odwołania naszą tarczą antykryzysową dla Sprzedawców – dowiedz się więcej pod poniższym linkiem: https://prokonsumencki.pl/produkty/

 

[4] Przykład regulaminu sklepu internetowego- czy można kopiować regulamin

Na stronach wielu sklepów internetowych możemy znaleźć dobrze napisane regulaminy. Często mają one postanowienia, które wydają się przydatne w naszym sklepie. Często możesz zastanawiać się mając przed sową taki dobrze napisany przykład regulaminu sklepu internetowego – czy można kopiować regulamin? Kopiowanie regulaminów innych sklepów nie jest jednak dobrym pomysłem. Przede wszystkim, najprawdopodobniej traki regulamin jest przedmiotem czyichś praw autorskich – właściciela sklepu, prawnika czy firmy, która przygotowała regulamin. Kopiując taki tekst naruszasz prawa autorskie tego podmiotu i narażasz się m.in. na konieczność zapłaty odszkodowania, które może wynosić nawet dwukrotność wartości rynkowej takiego regulaminu. Co równie ważne, taki regulamin może zawierać klauzule niedozwolone. Szczególnie mogą nimi być te postanowienia, które wydają Ci się właśnie najbardziej dla Ciebie korzystne.

Nie kopiuj regulaminu, nie warto – tutaj dowiesz się dlaczego nasz regulamin zarobi dla Ciebie więcej niż zyskasz kopiując go od konkurencji – Czy można skopiować regulamin sklepu internetowego? Jak napisać dobry regulamin sklepu internetowego aby nie popełniać błędów innych?

 

[5] Skąd wziąć regulamin do sklepu internetowego i czy można lub warto wziąć

Najlepszym sposobem na przygotowanie regulaminu jest skorzystanie z usług prawnika specjalizującego się w tworzeniu regulaminów dla sklepów internetowych. Jeżeli zastanawiasz się skąd wziąć regulamin do sklepu internetowego i czy można lub warto wziąć, zapraszamy na naszą stronę internetową z ofertą na regulamin.

Jeżeli chciałbyś poświęcić w tym celu mniejszą sumę pieniędzy, możesz również zakupić wzór regulaminu i polityki prywatności sklepu do samodzielnego uzupełnienia. Pamiętaj, że jeżeli Twój sklep lub produkty są niestandardowe (np. sprzedajesz usługi  lub e-booki), może być konieczne dalej idące zmodyfikowanie takiego wzoru, niż tylko uzupełnienie danych sklepu. 

O tym dlaczego nie warto kopiować regulaminu dowiesz się tutaj: Czy można skopiować regulamin sklepu internetowego? Jak napisać dobry regulamin sklepu internetowego aby nie popełniać błędów innych?

 

[6] Kto pisze regulamin sklepu internetowego

Najlepiej zlecić przygotowanie regulaminu prawnikowi specjalizującemu się w tworzeniu regulaminów dla sklepów internetowych. W ten sposób otrzymasz regulamin dostosowany indywidualnie do Twojego sklepu, a jednocześnie uwzględniający wszystkie wymogi informacyjne. Prawnik nie tylko jest tym, kto pisze regulamin sklepu, ale doradzi Ci również na bieżąco, jakie korzystne dla Ciebie postanowienia może dodać do regulaminu, a które mogą spowodować, że wprowadziłbyś do regulaminu postanowienia niedozwolone.

 

[7] Ile kosztuje regulamin (ile kosztuje napisanie regulaminu sklepu internetowego)

Przygotowanie dopasowanego regulamin wraz z polityką prywatności to koszt najczęściej kilkuset złotych, w niektórych przypadkach powyżej tysiąca złotych. Poniżej dowiesz się ile kosztuje regulamin sklepu internetowego (ile kosztuje napisanie regulaminu sklepu internetowego) w ofercie serwisu Prokonsumencki.pl

Korzystając z naszej oferty, otrzymasz regulamin i politykę prywatności wraz ze wsparciem prawnym przy zwrotach i reklamacjach oraz szeregiem przydatnych wzorów pism i treści na stronę sklepu, w cenie 590 lub 690 zł netto, w zależności od wybranego pakietu. Z kolei dostępne w naszym serwisie wzory dokumentów do szybkiego uruchomienia sklepu i sprzedaży na Allegro, to koszt 249 zł netto. Szczegóły naszej oferty sprawdzisz tutaj: https://prokonsumencki.pl/produkty/

 

[8] Czy darmowy regulamin  jest faktycznie darmowy 

Skopiowanie regulaminu innego sklepu internetowego może wydawać się dobrym pomysłem na uniknięcie kosztów zakupu takiego regulaminu, jednak w praktyce może spowodować po Twojej stronie dużo większe straty. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy darmowy regulamin  jest faktycznie darmowy (możliwe powielanie błędów, naruszenie praw autorskich itd., braki informacyjne, nie dostosowanie), to warto zwrócić uwagę na następujące kwestie.

Po pierwsze, kopiując taki regulamin z dużym prawdopodobieństwem możesz naruszyć cudze prawa autorskie, co może wiązać się m.in. z koniecznością zapłaty odszkodowania w wysokości dwukrotności wartości rynkowej takiego regulaminu. Po drugie, skopiowany regulamin może być niedostosowany do Twojego sklepu, sprzedawanych w nim produktów, czy modelu sprzedaży. Po trzecie, skopiowany regulamin może zawierać postanowienia niedozwolone. W skrajnym przypadku stosowanie klauzul niedozwolonych w regulaminie lub braki informacyjne mogą zostać uznane za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, co grozi karą administracyjną wymienianą przez UOKiK w wysokości do 10% przychodów całej firmy w poprzednim roku.

 

[9] Czy regulamin jest potrzebny?

Odpowiadając na pytanie, czy musi być regulamin sklepu internetowego na jego stronie internetowej, warto wskazać, że regulaminu potrzebujesz nie tylko w celu uregulowania w korzystny sposób umów sprzedaży, ale również po to, aby spełnić liczne obowiązki informacyjne narzucone przez ustawę o prawach konsumenta i ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, posiadanie regulaminu tego sklepu jest więc dla Ciebie wymogiem.

 

Podsumowanie

Prowadząc sklep internetowy musisz posiadać dobrze napisany regulamin tego sklepu. Kopiowanie takiego regulaminu z internetu nie jest dobrym pomysłem. Lepiej zlecić napisanie dopasowanego do Twojej działalności regulaminu doświadczonemu prawnikowi. Alternatywnie, możesz zakupić przygotowany przez prawnika wzór regulaminu i samodzielnie dostosować go do swojego sklepu.

5.00 avg. rating (98% score) - 3 votes

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter prawny dla Sprzedawców i otrzymaj poradnik

Przygotuj się do zmian przepisów od 2023 - ponad 35 stron treści od doświadczonych prawników dla Ciebie!

SUKCES - zapisałeś się!