Zaznacz stronę

Takie jest sedno ostatnich decyzji wydanych najpierw przez Wojewódzkiego, a następnie Głównego Inspektora Farmaceutycznego przeciwko jednej z aptek internetowych, która umożliwiała wysyłkę leków za pośrednictwem paczkomatów. Głównym zarzutem ze strony Inspektorów był brak możliwości zapewnienia w takim wypadku wymaganych prawem warunków przewozu leków, w szczególności w zakresie temperatur, co może skutkować zmianą jakości produktu leczniczego oraz utratą jego właściwości.

Co prawda obie decyzje dotyczą tylko jednej apteki internetowej, ale argumenty w nich zawarte można odnieść do wszystkich aptek internetowych udostępniających swoim klientom przesyłkę zakupionych leków do paczkomatu. Dlatego też zachęcamy apteki internetowe do przeglądu swoich sposobów dostaw i dostosowanie ich do wniosków płynących z obu decyzji.

Poniżej omówimy najważniejsze kwestie zawarte w obu decyzjach, które spowodowały zajęcie takiego stanowiska przez Inspektorów Farmaceutycznych.

Specjalne przepisy dotyczące wysyłki leków

Prowadzenie sprzedaży wysyłkowej leków jest obwarowane dodatkowymi wymogami prawnymi w porównaniu ze standardowymi sklepami internetowymi. W takim wypadku konieczne jest np. zapewnienie właściwych warunków transportu leków do klienta.

Przepisy stanowią, że wysyłka produktu leczniczego powinna się odbywać w warunkach zapewniających jakość produktu leczniczego oraz bezpieczeństwo jego stosowania. Transport leków powinien się odbywać w wydzielonych przestrzeniach środka transportu, zapewniających m.in. utrzymanie odpowiednich warunków temperaturowych dla danego produktu leczniczego. W przypadku paczkomatów transport nie kończy się na etapie dostarczenia produktu do klienta, tylko dochodzi dodatkowy etap jego przechowywania w paczkomacie, a następnie odbiór przez klienta.

W takim wypadku warunki opisane wyżej powinny odnosić się także do etapu przechowywania produktu w paczkomacie i tutaj rodzą się główne wątpliwości po stronie Inspektorów.

Paczkomat = metalowa skrzynka

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że paczkomaty są metalowymi skrzynkami montowanymi na zewnątrz budynków. Dodatkowo podniesiono, że z doświadczenia wynika, że temperatura panująca wewnątrz paczkomatu jest ściśle uzależniona od panujących w danym okresie warunków pogodowych, co oznacza, że temperatura zimą może spadać poniżej 0 stopni, a latem wzrastać powyżej 30 stopni.

Dalej wskazano, że takie skrajne wahania mogą stwarzać zagrożenie zmiany jakości produktu leczniczego lub utratę jego właściwości.

kod promocyjny Furgonetka – wysyłasz dużo paczek? Wypróbuj ten serwis! Z kodem “CS20” otrzymasz 20% zniżki na pierwszą wysyłkę!

Podsumowanie

W ocenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego produkty lecznicze, czyli asortyment wymagający ścisłego zachowania przypisanych im warunków przechowywania, w tym temperatury, nie mogą być dostarczane pacjentom za pośrednictwem paczkomatów. Należy wskazać, że decyzja GIF nie oznacza automatycznie, że pozostałe sposoby dostawy – np. zwykła przesyłka kurierska jest bezpieczna i można ja wykorzystać do wysyłki leków. Jest to możliwe, ale po uprzednim spełnieniu wymogów zawartych w przepisach, a w tym wypadku niezbędne będzie zawarcie szczególnej umowy z przewoźnikiem na przewóz leków w warunkach wymaganych przepisami prawa. Priorytetem powinno być tutaj zdrowie pacjentów.

Od decyzji GIF przysługuje jeszcze skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – aczkolwiek już teraz zalecamy rewizję udostępnianych sposobów dostawy w aptekach internetowych.

 

5.00 avg. rating (99% score) - 7 votes

Czy prowadzisz sklep internetowy?

 

Czy sprzedajesz produkty online lub na Allegro?

Zapisz się na newsletter prawny!

 

Otrzymasz bezpłatnie poradniki, porady prawne

i będziesz na bieżąco ze zmianami w prawie.

Dziękujemy :)

 

Sprawdź teraz swoją skrzynkę email

(również folder - spam)

 

 

Wysłaliśmy Tobie 3 bonusy:

1) voucher na bezpłatną 10 minutową konsultację prawną

2) kupon 100 zł na nasze usługi prawnika

2) profesjonalne wzory pism dla sprzedawcy

Szukasz pomocy

przy zwrocie lub reklamacji?

 

Kliknij i dołącz do naszej grupy wsparcia na Facebooku!

Przeczytaj poprzedni wpis:
karta gwarancyjna
Sprzedawco! Sprawdź, czy masz poprawną kartę gwarancyjną i uniknij kary od UOKiK

Aby udzielić gwarancji wystarczy zamieścić prosty baner przy produkcie lub w reklamie o treści "Gwarancja 3 lata". W tym momencie...

Zamknij