Sprzedaż zabawek przez internet -Sprzedawca internetowy musi spełnić szereg obowiązków informacyjnych. Cześć z nich dotyczy wszystkich sprzedawców niezależnie od asortymentu. Są jednak także takie przepisy, które dotyczą wymogów informacyjnych przy sprzedaży konkretnego asortymentu. Takie wymogi istnieją m.in. w stosunku do zabawek. Sprzedajesz zabawki? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Ostrzeżenia dotyczące zabawek – musisz o nich informować przed zakupem

Pod koniec 2016 roku zostało wydane Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie sprzedaż zabawek przez internet (z dnia 20 października 2016 r. Dz.U. z 2016 r. poz. 1730). W poprzednim naszym artykule omawialiśmy szczegółowo zmiany wynikające z tego rozporządzenia:

W tym artykule natomiast skupimy się na regulacji, która powinna szczególnie zainteresować sprzedawców internetowych – w tym wypadku klient nie ma możliwości zapoznania się z opakowaniem zabawki lub dołączoną do niego ulotką.

Interesuje nas § 5 punkt 10 rozporządzenia zgodnie z którym:

  1. Ostrzeżenia, od których zależy decyzja o zakupie zabawki, takie jak określające minimalny i maksymalny wiek dziecka, a także pozostałe mające zastosowanie ostrzeżenia umieszcza się na opakowaniu lub w inny wyraźnie widoczny dla konsumenta przed zakupem sposób, również w przypadku zakupu przez Internet.

Oznacza to, że sprzedawca internetowy ma obowiązek poinformowania konsumenta m.in. o minimalnym i maksymalnym wieku dziecka oraz o innych ostrzeżeniach, od których zależy decyzja o zakupie zabawki.  Co istotne informacje te muszą być podane w sposób wyraźnie widoczny oraz przed zakupem.

W praktyce takie informacje powinny być umieszczone przez sprzedawcę na karcie danego produktu w sklepie internetowym. Możliwe jest także dodatkowo zapewnienie odrębnej zakładki informacyjnej, gdzie takie informacje będą podane w sposób zbiorczy.

Ostrzeżenia dotyczące użytkowania zabawki

Z powyższego wynika, że sprzedawca ma obowiązek ostrzec konsumenta o informacjach, od których zależy decyzja o zakupie zabawki. Jakie to mogą być przykładowo informacje? Poniżej zamieszczamy przykładową listę ostrzeżeń.

Zacznijmy od ostrzeżenia dotyczącego wieku dziecka.  Niektóre zabawki nie nadają się do użytku przez dzieci poniżej określonego wieku, wówczas na zabawce pojawi się oznaczenie takie jak :”Nie nadaje się dla dzieci w wieku poniżej 3 lat lub w formie graficznej:

Takiemu ostrzeżeniu towarzyszy również wskazanie dotyczące szczególnego zagrożenia, które pojawia się w instrukcji obsługi. Jedynym przypadkiem kiedy taka informacja nie zostanie zamieszczona jest sytuacja, w której produkt w sposób oczywisty nie nadaje się do użytku przez dzieci poniżej 3 roku życia ze względu na swoje funkcje, wymiary, cechy, właściwości lub inne wiarygodne przyczyny.

Następnym ostrzeżeniem z jakim można się spotkać jest ostrzeżenie typu: „Wyłącznie do użytku domowego” lub „Do użytku wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej”. Ostrzeżenia te dotyczą zabawek ruchowych i funkcjonalnych. W drugim przypadku dołączone są również wskazówki dotyczące środków ostrożności, które muszą zostać zastosowane przez użytkownika zabawki. Wówczas pojawia się również ostrzeżenie o tym, że zabawka musi zostać przechowywana w miejscu niedostępnym dla dzieci poniżej wskazanego przez producenta wieku.

Zabawki takie jak zestawy do odcisków, plastycznych czy przedmioty pokryte emalią, w których podczas użycia dochodzi do reakcji chemicznych muszą posiadać ostrzeżenie o niebezpiecznym charakterze tych substancji oraz wskazania środków ostrożności i informację dotyczącą udzielenia pierwszej pomocy w przypadku następstw wypadków spowodowanych użyciem zabawki.

W przypadku zabawek typu rolki czy łyżwy oraz zabawek do użycia w wodzie należy umieścić ostrzeżenia dotyczące zachowania szczególnej ostrożności oraz konieczności stosowania dodatkowych środków ochronnych (np. ochraniaczy na kolana czy kasku).

Natomiast w przypadku opakowań zawierających substancje zapachowe należy wskazać, że mogą one powodować alergie.

Inne obowiązki przy produkcji i dystrybucji zabawek

Pamiętaj, że niezależnie od tego czy jesteś producentem, importerem, dystrybutorem czy sprzedawcą masz obowiązek zapewnić, że zabawki, które wprowadzasz na rynek spełniają wszystkie wymagania unijnego prawodawstwa i tym samym nie stanowią zagrożenia.

Oczywiście po stronie producenta znajduje się znacznie więcej obowiązków niż po stronie sprzedawcy, ale należy zadbać, żeby każdy produkt znajdujący się w sklepie spełniał poszczególne wymagania. Przede wszystkim upewnij się, że możliwe będzie ewentualne udostępnienie na żądanie organów wszelkiej dokumentacji technicznej dotyczącej zabawek. Pamiętaj, że w razie kontroli będziesz musiał taką dokumentację przedstawić, dlatego bezpieczniej jest pomyśleć o tym wcześniej.

Bardzo istotnym elementem jest również znak CE, który to oznacza, że produkty mogą zostać wprowadzone do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Produkt musi również posiadać nazwę typu, numer partii, serii lub modelu oraz nazwę i adres.

Podsumowanie

W przypadku różnego rodzaju zabawek istnieje konieczność stosowania różnego rodzaju ostrzeżeń. Sprzedawcy internetowi powinni zadbać aby takie informacje pojawiały się na produktach przez nich sprzedawanych. Ponad to należy pamiętać o obowiązku przedstawienia dokumentacji w przypadku ewentualnej kontroli. Sprzedaż zabawek przez internet jednak ma kilka ciekawych niuansów prawnych.

 

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter prawny dla Sprzedawców i otrzymaj poradnik

Przygotuj się do zmian przepisów od 2023 - ponad 35 stron treści od doświadczonych prawników dla Ciebie!

SUKCES - zapisałeś się!