Zaznacz stronę
Zmiany w prawie istotne dla producentów oraz dystrybutorów zabawek

Zmiany w prawie istotne dla producentów oraz dystrybutorów zabawek

Temat naszych rozważań będzie szczególnie ważny dla producentów, importerów i dystrybutorów zabawek. Omówimy najnowsze rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 20 października 2016 roku w sprawie wymagań dla zabawek. Regulacje mają za zadanie jak najbardziej uchronić dzieci i osoby trzecie przed zagrożeniem bezpieczeństwa i zdrowia.

Należy pamiętać, że przede wszystkim każda zabawka powinna zawierać przymocowane na etykiecie lub opakowaniu i, jeżeli to konieczne, w instrukcji użytkowania dołączonej do zabawki, ostrzeżenia, które mają zwracać uwagę na ryzyko i zagrożenia urazu oraz sposób ich uniknięcia. W przypadku małych zabawek sprzedawanych bez opakowania odpowiednie ostrzeżenia umieszcza się na przymocowanych etykietach. Ostrzeżenia muszą być umieszczone w sposób czytelny, łatwo widoczny, zrozumiały i dokładny. Natomiast ostrzeżenia, od których zależy zakup produktu (np. wiek minimalny i maksymalny) umieszcza się w miejscu wyraźnie widocznym dla konsumenta przed zakupem- np. na opakowaniu.

Przed wprowadzeniem do obrotu

Procedura oceny zgodności jest pierwszym etapem kontroli zabawki przed wprowadzeniem jej do obrotu.… Czytaj dalej wpis

Krzesełko dziecięce, a wymóg oznaczenia CE

Krzesełko dziecięce, a wymóg oznaczenia CE

Czy krzesełko dziecięce musi być oznaczone znakiem CE? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej. 

Przepisy prawa regulujące oznakowanie CE

Kwestie znaku CE są regulowane przez prawo unijne, do którego koniecznym było dostosowanie prawa polskiego. Obecnie główną rolę w tym zakresie pełni ustawa o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku, a także wydane na jej podstawie rozporządzenia. Zgodnie z ww. ustawą za produkty wprowadzane na rynek odpowiada każdy przedsiębiorca (producent, importer, dystrybutor).

Kto odpowiada za oznaczenie CE

Co prawda zapewnienie zgodności produktów z odpowiednimi wymaganiami oraz umieszczenie oznakowania CE (wtedy kiedy jest to konieczne) ciąży na producencie, ale to importer, niestety odpowiada za to, aby produkty wprowadzane na rynek były zgodne z wymaganiami. Takie założenie ma na celu przede wszystkim ochronę konsumentów, którzy są podmiotem uprzywilejowanym i podlegającym znacznej ochronie. Obowiązkiem każdego importera jest zapewnienie, że wprowadzane przez nich do obrotu towary spełniają wszystkie odpowiednie wymogi i nie stwarzają zagrożenia.To na importerze ciąży zatem obowiązek sprawdzenia czy producent z poza EU posiada odpowiednią dokumentację.… Czytaj dalej wpis

Czy prowadzisz sklep internetowy?

 

Czy sprzedajesz produkty online lub na Allegro?

Zapisz się na newsletter prawny!

 

Otrzymasz bezpłatnie poradniki, porady prawne

i będziesz na bieżąco ze zmianami w prawie.

Dziękujemy :)

 

Sprawdź teraz swoją skrzynkę email

(również folder - spam)

 

 

Wysłaliśmy Tobie 3 bonusy:

1) voucher na bezpłatną 10 minutową konsultację prawną

2) kupon 100 zł na nasze usługi prawnika

2) profesjonalne wzory pism dla sprzedawcy

Szukasz pomocy

przy zwrocie lub reklamacji?

 

Kliknij i dołącz do naszej grupy wsparcia na Facebooku!