Zaznacz stronę

Czy krzesełko dziecięce musi być oznaczone znakiem CE? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej. 

Przepisy prawa regulujące oznakowanie CE

Kwestie znaku CE są regulowane przez prawo unijne, do którego koniecznym było dostosowanie prawa polskiego. Obecnie główną rolę w tym zakresie pełni ustawa o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku, a także wydane na jej podstawie rozporządzenia. Zgodnie z ww. ustawą za produkty wprowadzane na rynek odpowiada każdy przedsiębiorca (producent, importer, dystrybutor).

Kto odpowiada za oznaczenie CE

Co prawda zapewnienie zgodności produktów z odpowiednimi wymaganiami oraz umieszczenie oznakowania CE (wtedy kiedy jest to konieczne) ciąży na producencie, ale to importer, niestety odpowiada za to, aby produkty wprowadzane na rynek były zgodne z wymaganiami. Takie założenie ma na celu przede wszystkim ochronę konsumentów, którzy są podmiotem uprzywilejowanym i podlegającym znacznej ochronie. Obowiązkiem każdego importera jest zapewnienie, że wprowadzane przez nich do obrotu towary spełniają wszystkie odpowiednie wymogi i nie stwarzają zagrożenia.To na importerze ciąży zatem obowiązek sprawdzenia czy producent z poza EU posiada odpowiednią dokumentację.

Czy wszystkie produkty muszą mieć oznaczenie CE

Warto także zwrócić uwagę, że nie wszystkie produkty muszą posiadać taki znak zgodności. Obowiązek taki istnieje m.in w stosunku do zabawek. Oznakowania CE nie umieszcza się na wielu grupach wyrobów, dla których nie ma tzw. dyrektyw nowego podejścia. Jeżeli zatem uznamy, że krzesełko karmiące nie jest zabawką, co może sugerować np. producent, to jako takie nie podlega obowiązkowi oznakowania CE.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o zakwalifikowanie krzesełka do karmienia jako zabawki albo nie to, to wszystko będzie zależało od tego czy jest to najzwyklejsze krzesełko, w które dziecko siada, jest karmione i od razu wyjmowane czy też będzie to krzesełko bardziej rozbudowane np. z dodatkowymi breloczkami, grzechotkami bądź innymi elementami, które mają na celu zabawienie dziecka w czasie jedzenia. Jeśli będzie to proste krzesełko, to nie będzie potrzebowało oznakowania CE. Jeśli jednak będzie miało dodatkowe elementy, mające na celu zabawienie dziecka, to będzie już potraktowane jako zabawka.

5.00 avg. rating (99% score) - 8 votes

Czy prowadzisz sklep internetowy?

 

Czy sprzedajesz produkty online lub na Allegro?

Zapisz się na newsletter prawny!

 

Otrzymasz bezpłatnie poradniki, porady prawne

i będziesz na bieżąco ze zmianami w prawie.

Dziękujemy :)

 

Sprawdź teraz swoją skrzynkę email

(również folder - spam)

 

 

Wysłaliśmy Tobie 3 bonusy:

1) voucher na bezpłatną 10 minutową konsultację prawną

2) kupon 100 zł na nasze usługi prawnika

2) profesjonalne wzory pism dla sprzedawcy

Szukasz pomocy

przy zwrocie lub reklamacji?

 

Kliknij i dołącz do naszej grupy wsparcia na Facebooku!

Przeczytaj poprzedni wpis:
konkurs i program lojalnosciowy w sklepie internetowym
Konkurs i program lojalnościowy w sklepie internetowym – skutki podatkowe

Planujesz zorganizować konkurs z nagrodami dla klientów Twojego sklepu internetowego? Chcesz zachęcić klientów do kupowania u Ciebie oferując im program...

Zamknij