Aktualizacja na rok 2019

najnowsze informacje jak legalnie prowadzić sprzedaż na Allegro znajdziesz tutaj: 

Jak legalnie prowadzić sprzedaż na Allegro – poradnik prawny na 2019 rok od prawników Prokonsumencki.pl

Zapraszamy do lektury! 

 

Allegro poinformowało, że z dniem 23 maja usunięta zostanie strona “O mnie” i tym samym wszystkie treści tam zawarte. Dla wielu sprzedawców oznacza to konieczność modyfikacji dotychczas stosowanych regulaminów sprzedaży na Allegro zamieszczonych właśnie na stronie “O mnie” i dostosowania ich do nowych warunków. Nie rzadko będzie to także okazja do przygotowania zupełnie nowego regulaminu sprzedaży – nadal jest to bowiem element zaniedbywany przez sprzedawców.

W tym wpisie odpowiemy na pytanie jak przygotować się do wprowadzanych zmian i jak zadbać o prowadzenie sprzedaży na Allegro zgodnie z prawem. W szczególności podpowiemy jak powinien wyglądać nowy regulamin sprzedaży na Allegro i gdzie go można umieścić. 

Zapraszamy do lektury, a wszystkich sprzedających na Allegro zapraszamy także do kontaktu – nasi prawnicy chętnie pomogą dostosować Ci się do nowych zmian – kontakt@prokonsumencki.pl oraz 61 847 55 18.

Dlaczego warto posiadać regulamin sprzedaży na Allegro

Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, czy taki regulamin jest w ogóle wymagany i potrzebny. Co może spotkać sprzedawcę, który nie posiada stosownych regulacji?

Sprzedając na Allegro musisz spełnić w zasadzie te same obowiązki informacyjne, co w przypadku sklepu internetowego. W zasadzie, ponieważ część obowiązków informacyjnych, jak np. procedura zawarcia umowy sprzedaży jest uregulowana w samym regulaminie Allegro. Natomiast większość obowiązków informacyjnych dotyczących Ciebie jako sprzedawcy i sprzedawanych przez Ciebie produktów musisz spełnić samodzielnie. Regulamin sprzedaży może być właśnie takim miejscem, w którym te obowiązki zostaną spełnione.  Nawet niekoniecznie musisz go nazywać regulamin, istotne że dokument ten będzie zawierał wymagane prawem informacje.

O potrzebnie posiadania regulaminu sprzedaży na Allegro pisaliśmy już w 2012 roku – w naszym wpisie Sprzedajesz na Allegro? Sprawdź, czy potrzebujesz regulamin sprzedaży na Allegro oraz czy spełniasz obowiązki informacyjne

Regulamin pozwala także zabezpieczyć Twoje interesy – w przypadku sprzedaży przedsiębiorcom masz większe możliwości ochrony swoich praw (możesz np. ograniczyć lub wyłączyć rękojmię, a także ograniczyć swoją całkowitą odpowiedzialność).

Właściwe poinformowanie konsumenta o jego prawach, to mniejsze koszty w razie ewentualnych zwrotów lub reklamacji – chyba, że chcesz pokrywać wszelkie koszty z nimi związane.

W końcu braki informacyjne to powód dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do nałożenia na Ciebie kary finansowej sięgającej do 10 % przychodów – powinien być to wystarczający powód, dla którego warto posiadać regulamin sprzedaży na Allegro.

Podsumowując – dobry regulamin sprzedaży na Allegro pozwala między innymi: 

  • spełnić obowiązki informacyjne wobec konsumentów
  • zmniejszyć koszty reklamacji i zwrotów
  • wyłączyć lub ograniczyć ryzyka w przypadku sprzedaży B2B
  • wyłącza ryzyko nałożenia kary przez UOKIK
  • uniknąć lub zmniejszyć liczbę sporów i zapytań od klientów

Mamy nadzieję, że udało nam się Ciebie przekonać do posiadania takiego regulaminu. Przejdźmy teraz do szczegółowych kwestii związanymi ze zmianami.

Jak nie strona “O mnie”, to co

Allegro dąży do ujednolicenia wygląda ofert dostępnych w serwisie. Dlatego też udostępniło i odświeżyło ostatnio zakładkę “Informacje od sprzedającego” – jest to zakładka dostępna w opisie każdej transakcji zamieszczonej w serwisie Allegro:

informacje od sprzedającego

informacje od sprzedającego

Samo Allegro zaleca przeniesienie dotychczasowej zawartości strony “O mnie” właśnie do tej zakładki. Dzięki temu kupujący znajdą w jednym miejscu informacje zarówno o przedmiocie, jak i o warunkach sprzedaży. Po uzupełnieniu zakładka pojawi się w każdej Twojej ofercie obok zakładek Opis oraz Dostawa i płatność.

Naszym zdaniem także jest to dobre rozwiązanie i pozwala na skuteczne poinformowanie (przed zawarciem umowy), ale i związanie (są one łatwo dostępne) naszymi warunkami kupujących na naszych aukcjach. Co ważne informacje zawarte w nowej zakładce “Informacje od sprzedającego” są przesyłane po zakupie kupującemu w wiadomości mailowej – spełnia to wymóg potwierdzenia informacji na trwałym nośniku. 

Jeżeli w wystawionych przez Ciebie ofertach znajduje się link z przekierowaniem do strony “O mnie”, to od 23 maja kliknięcie w ten link automatycznie przekieruje do zakładki Informacje od sprzedającego.

Jak zamieścić nowy regulamin sprzedaży

Zakładkę “Informacje od sprzedającego” możesz aktywować przechodząc po zalogowaniu się na swoje konto do Mojego Allegro. Tam, w zakładce Informacje od sprzedającego, uzupełnij poszczególne sekcje.Więcej informacji jak aktywować taką zakładkę na swoim koncie sprzedającego znajdziesz tutaj.

zakładka informacje od sprzedającego

zakładka informacje od sprzedającego

Tutaj proste przekopiowanie dotychczasowej treści może się okazać trudne – każde pole zakładki ma ograniczenia dotyczące ilości znaków. Stąd może się okazać konieczne dostosowanie posiadanego już regulaminu sprzedaży. Nie zawsze wystarczy proste podzielenie tekstu – czasami będzie trzeba ten tekst merytorycznie dostosować tak aby nie pominąć wymaganych informacji. W razie problemów zapraszamy do kontaktu.

Co powinien zawierać regulamin sprzedaży na Allegro

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie – regulamin sprzedaży na Allegro nie różni się znacznie od regulaminu sklepu internetowego, z tym jednak zastrzeżeniem, że możemy w nim pominąć kwestię właściwe dla samego serwisu Allegro (np. procedura zawarcia umowy) – są one opisane w regulaminie samego Allegro.

W samym regulaminie powinniśmy zawrzeć co najmniej informacje o:

  • sprzedającym (w tym pełna nazwa firmy, dane kontaktowe)
  • pełne informacje dotyczące prawa odstąpienia od umowy (w tym sposób i termin na odstąpienie od umowy, możliwe wyjątki)
  • pełne informacja dotyczące reklamacji (sposób i miejsce złożenia reklamacji)
  • informacje dotyczące danych osobowych – sprzedając na Allegro jesteś także administratorem danych osobowych 
  • oraz inne informacyjne wymagane przez ustawę o prawach konsumenta oraz przez Kodeks cywilny.

Dodatkowo w takim regulaminie możemy zamieścić szereg zapisów zabezpieczających sprzedającego (oczywiście mając tutaj na względzie brak klauzul niedozwolonych) oraz zmniejszających koszty zwrotów i reklamacji.

Podsumowanie

Sprzedając na Allegro musimy zadbać o sprzedaż prowadzoną zgodnie z prawem. Wprowadzane zmiany przez Allegro są tłumaczone także obowiązującymi regulacjami dotyczącymi praw konsumenta. Nie sposób nie zgodzić się z Allegro, że podanie informacji od razu przy opisie produktu będzie czytelniejsze i bardzie dostępne dla kupującego. Z drugiej strony jest to także korzystne dla sprzedawcy – pozwala mu w łatwy sposób spełnić obowiązki prawne i związać swojego klientem warunkami sprzedaży.

Potrzebujesz pomocy przy jak legalnie prowadzić sprzedaż na Allegro? Wszystkich sprzedających na Allegro zapraszamy także do kontaktu – nasi prawnicy chętnie pomogą dostosować Ci się do nowych zmian – kontakt@prokonsumencki.pl oraz 61 847 55 18. Powołaj się na ten wpis i otrzymasz 10 % rabatu na nasza usługę.

5.00 avg. rating (98% score) - 5 votes

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter prawny dla Sprzedawców i otrzymaj poradnik

Przygotuj się do zmian przepisów od 2023 - ponad 35 stron treści od doświadczonych prawników dla Ciebie!

SUKCES - zapisałeś się!