Poradnik GPSR – checklista dla przedsiębiorców

99,00  netto

Blisko 60 stron przydatnej wiedzy na temat obowiązków związanych z GPSR z punktu widzenia sprzedawców, producentów, importerów, dystrybutorów oraz innych podmiotów, w tym platform handlowych. 

Całość podana w przystępnej formie checklisty z komentarzem prawnikiem i wskazaniem dokładnej podstawy prawnej.

Korzyści z zakupu naszego poradnika:

  • oszczędność czasu – w jednym miejscu znajdziesz opracowane przez nas obowiązki związane z GPSR 
  • kompleksowość – poradnik wskazuje obowiązki kolejnych podmiotów w łańcuchu dostaw (od producenta do sprzedawcy końcowego)
  • wsparcie przy wdrożeniu GPSR – dzięki checkliście dowiesz się jakie informacje powinien podać producent, jakie importer, a jakie Ty musisz podać swoim klientom jako sprzedawca internetowy
  • redukcja ryzyka – brak wdrożenia GPSR niesie ryzyko sporych kar finansowych, checklista pomoże Ci sprawdzić Twoje obowiązki 

 Poradnik jest w formacie PDF

O checkliście GPSR READY

 

Rozporządzenie GPSR (General Product Safety Regulation) zabezpiecza interesy konsumentów, ale i wprowadza liczne obowiązki po stronie przedsiębiorców. Brak wiedzy w tym obszarze może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno finansowych, jak i prawnych.

Nasz poradnik to narzędzie, które pozwoli Ci nie tylko zminimalizować ryzyka, ale również zyskać przewagę nad konkurencją dzięki świadomemu podejściu do bezpieczeństwa produktów.

Checklista zawiera opracowaną przez nas listę wymogów prawnych dla podmiotów gospodarczych i dostawców internetowych platform handlowych wprowadzanych przez przepisy rozporządzenia GPSR (General Product Safety Regulations).

Obowiązki te dla ułatwienia zostały pogrupowane w zależności od roli, w jakiej występuje dany podmiot (np. producent, importer, dystrybutor lub dostawca internetowej platformy handlowej). Sprzedawca internetowy będzie najczęściej występował w roli dystrybutora oraz ogólnie podmiotu gospodarczego, zachęcamy jednak do lektury całości poradnika.

Rozporządzenie GPSR wchodzi w życie 13 grudnia 2024 r. Zgodnie z przepisami przejściowymi GPSR nie powinno utrudniać udostępniania na rynku produktów objętych dyrektywą 2001/95/WE, które są zgodne z tą dyrektywą i które zostały wprowadzone do obrotu przed dniem 13 grudnia 2024 r.

 

Co zawiera checklista

 

Poniżej krótki spis treści, co znajduje się w przygotowanej przez nas checkliście – przypominamy, że nie wszystkie kwestie muszą dotyczyć konkretnie Państwa firmy.

 

Spis treści:

# 1 | Ważne definicje 5
# 2 | Obowiązki wszystkich podmiotów gospodarczych (w tym sprzedawców internetowych) 12
# 3 | Obowiązki producenta 26
# 4 | Obowiązki upoważnionego przedstawiciela 32
# 5 | Obowiązki importera 34
# 6 | Obowiązki dystrybutora (w tym sprzedawcy internetowego) 40
# 7 | Obowiązki dostawców internetowych platform handlowych 44

 

Założeniem checklisty było szczegółowe „wyodrębnienie” z przepisów GPSR konkretnych wymogów, jakie muszą zostać wdrożone przez określone grupy podmiotów w zależności od roli, jaką pełnią w odniesieniu do danych produktów.

Część obowiązków dotyczących np. dystrybutora lub importera może jednak odsyłać do wcześniejszego omówienia tożsamych obowiązków dotyczących np. producenta, aby uniknąć powielania w obrębie dokumentu tych samych informacji. Tym samym checklista ma ułatwić Państwu samodzielne sprawdzenie, czy dane wymogi Państwa dotyczą i czy je Państwo spełniają.

 

Jak korzystać z checklisty

 

Checklista została pogrupowana w zależności od tego, kogo dotyczą dane obowiązki. Dzięki temu można sprawdzić na przykład, jakie wymogi spełniać musi np. tylko producent, a jakie dotyczą wszystkich podmiotów gospodarczych w łańcuchu dystrybucji danego produktu.

W kolumnie DO ZROBIENIA wskazaliśmy – krok po kroku – w uproszczeniu najważniejsze działania, jakie należy podjąć w związku z zapewnieniem realizacji danego obowiązku z listy.

Kolumna WYJAŚNIENIE / UWAGI zawiera bardziej szczegółowe informacje stanowiące wyciąg lub streszczenie konkretnych przepisów rozporządzenia, z których wynikają dane obowiązki.

Z kolei w kolumnie NASZ KOMENTARZ zawieramy dodatkowe uwagi, zalecenia i informacje mające pomóc w praktycznym zrozumieniu danego obowiązku (bazujemy tu na dostępnych aktualnie wyjaśnieniach prawodawcy unijnego zamieszczonych np. w preambule rozporządzenia lub innych wytycznych aktualnych na dzień sporządzenia tej checklisty).

 

Zapraszamy do lektury! 

 

Zamów rozmowę tel.
*
*
Napisz maila
*
*
*