Ostatnio jeden z naszych Klientów zwrócił się do nas z pytaniem jak sprzedawać legalnie zastępcze akcesoria do produktów znanej marki aby nie naruszyć jej praw?
Sprawa zaczęła się od usuwania przez Allegro jego aukcji, w których opisie była dodana nazwa marki – dodajmy, że nazwa ta jednocześnie została zastrzeżona jako znak towarowy. Aukcje były usuwane po otrzymaniu przez Allegro zgłoszenia od właściciela znaku towarowego. Ważna sprawa – Klient sprzedawał produkty stanowiące akcesoria zastępcze / pasujące do innego produktu znanej marki. Nie sprzedawał natomiast samych produktów tej marki.
Allegro wskazało:
„W opisach Twoich ofert używasz w sposób nieuprawniony zastrzeżonego słownego znaku towarowego. Naruszenie polega na wykorzystaniu – w tytule i/lub dalszym opisie oferty – nazwy określonego, zarejestrowanego znaku towarowego do sprzedaży produktu innej marki. Więcej informacji na temat naruszenia znajdziesz tutaj. Działania podejmujemy w wyniku otrzymania zgłoszenia będącego wiarygodną wiadomością w rozumieniu art. 14 ust. 3 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną. W przypadku wykazanych przez uprawnionego zgłaszającego naruszeń, oznacza to konieczność niezwłocznego usunięcia ofert.”
Przypomnijmy, że na Allegro podmiot, który posiada prawa z rejestracji znaku towarowego może przystąpić do programu Współpraca w Ochronie Praw (więcej tutaj: https://allegro.pl/dla-kupujacych/program-wspolpraca-w-ochronie-praw). Podobny program funkcjonuje także m.in. na Amazonie. Jest to duża korzyść z posiadania zarejestrowanego prawa do znaku towarowego. Przypominamy, że w 2022 r. można skorzytać z 75% dotacji na zastrzeżenie znaku – piszemy o tym więcej tutaj (kliknij).
Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie naszego Klienta.
- umieszczaniu tego znaku na towarach objętych prawem ochronnym lub ich opakowaniach, oferowaniu i wprowadzaniu tych towarów do obrotu, ich imporcie lub eksporcie oraz składowaniu w celu oferowania i wprowadzania do obrotu, a także oferowaniu lub świadczeniu usług pod tym znakiem;
- umieszczaniu znaku na dokumentach związanych z wprowadzaniem towarów do obrotu lub związanych ze świadczeniem usług;
- posługiwaniu się nim w celu reklamy.
- (1) robią to Państwo wyłącznie w celu poinformowaniu o przeznaczeniu własnych towarów i usług (czyli np. towary są akcesoriami do towarów właściciela znaku);
- (2) jest to konieczne (a więc w praktyce stanowi to jedyny sposób podania odbiorcom zrozumiałej i kompletnej informacji o jego przeznaczeniu); a także
- (3) pozostaje to w zgodzie z uczciwymi praktykami handlowymi (czyli np. nie może sugerować to nieprawdziwych powiązań gospodarczych Państwa i właściciela znaku).
„W przypadku gdy dostawca usług pośrednictwa internetowego podejmuje decyzję o ograniczeniu lub zawieszeniu świadczenia swoich usług pośrednictwa internetowego na rzecz danego użytkownika biznesowego w odniesieniu do poszczególnych towarów lub usług oferowanych przez tego użytkownika biznesowego, przekazuje temu użytkownikowi biznesowemu – zanim ograniczenie lub zawieszenie stanie się skuteczne lub w momencie, w którym staje się ono skuteczne – uzasadnienie tej decyzji na trwałym nośniku informacji.”
„Uzasadnienie, o którym mowa w ust. 1 i 2 oraz w ust. 4 akapit drugi, zawiera odniesienie do konkretnych faktów lub okoliczności – w tym treści powiadomień otrzymanych od stron trzecich – które doprowadziły do podjęcia przez dostawcę usług pośrednictwa internetowego danej decyzji, a także odniesienie do mających zastosowanie podstaw tej decyzji, o których mowa w art. 3 ust. 1 lit. c).„
Reasumując – użycie zastrzeżonego znaku towarowego jest możliwe po spełnieniu kiku warunków. Jeżeli Twoim zdaniem uprawniony do znaku nadużywa swoich praw i wykorzystuje Allegro do bezprawnego blokowania Twojej sprzedaży, to masz pełne prawo podjąć obronę swoich praw.