Deklaracja dostępności dla sklepu internetowego – wzór
99,00 zł netto
- wzór deklaracji wraz z instrukcją do samodzielnego uzupełnienia
- praktyczne objaśnienia i komentarze od prawników
- opracowany na podstawie unijnego aktu o dostępności (EAA) oraz polskiej ustawy o zapewnianiu dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze
- dostosowany do zmian, które wchodzą w życie 28 czerwca 2025 r.
Korzyści z zakupu naszego poradnika:
- oszczędność czasu – w jednym miejscu znajdziesz opracowany przez nas wzór deklaracji wraz z instrukcją jej przygotowania
- wsparcie przy wdrożeniu wymagań dostępności – dzięki przygotowanemu przez nas wzorowi wraz z instrukcją dowiesz się jak przygotować swój sklep do wymogów dostępności
- redukcja ryzyka – brak wdrożenia wymogów dostępności niesie ryzyko sporych kar finansowych, a nawet zablokowania strony sklepu, wzór i instrukcja pomogą Ci spełnić Twoje obowiązki
Wzór jest w formacie DOCX i PDF
O wzorze deklaracji dostępności
Najważniejsze cechy:
- wzór deklaracji do samodzielnego uzupełnienia
- praktyczne objaśnienia i komentarze od prawników
- opracowany na podstawie unijnego aktu o dostępności (EAA) oraz polskiej ustawy o zapewnianiu dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze
- dostosowany do zmian, które wchodzą w życie 28 czerwca 2025 r.
- wzór jest przygotowany w formacie DOCX i PDF
- wzór jest do pobrania od razu po zapłacie
- wzór jest przeznaczony wyłącznie dla przedsiębiorców
Wychodząc naprzeciw potrzebom Sprzedawców internetowych przygotowaliśmy niniejszy wzór deklaracji dostępności dla sklepu internetowego. Postanowiliśmy stworzyć przede wszystkim przydatny i użyteczny wzór dla Sprzedawców, dlatego też zamieściliśmy praktyczne objaśnienia pomagające przy jego uzupełnianiu przez Sprzedawcę.
Wzór deklaracji został opracowany na podstawie unijnego Aktu o Dostępności (EAA) oraz polskiej ustawy o zapewnianiu dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze z dnia 26 kwietnia 2024 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 731 ze zm.).
Polskie przepisy w tym zakresie wchodzą w życie 28 czerwca 2025 r.
Zapraszamy do uzupełniania!
Gdybyś potrzebował pomocy, to skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy
Zespół Prokonsumencki.pl
Tel: 61 625 08 82
Email: kontakt@prokonsumencki.pl
Co zawiera wzór deklaracji
Opracowany przez nas wzór zawiera podstawowe informacje o deklaracji dostęności, instrukcję jej przygotowania oraz sam wzór deklaracji dostępności dla sklepu internetowego.
Więcej informacji w temacie nowych przepisów znajdziesz w tym artykule:
https://prokonsumencki.pl/blog/akt-o-dostepnosci-praktyczne-informacja-dla-sprzedawcow/
Zdecydowanie zalecamy lekturę całości powyższego wpisu, znajdziesz tam szczegółowe informacje dotyczące wymogów dostępności, także z perspektywy producenta, importera, czy dystrybutora.
Ważne!
Stworzenie kompletnej deklaracji dostępności wymaga na początek ustalenia, czy i w jakim zakresie nasza strona jest dostępna w rozumieniu nowych przepisów. Musimy więc zacząć od audytu strony, następnie przejść do wdrożenia koniecznych zmian i dopiero na koniec przygotowujemy deklarację dostępności.
W przygotowanym przez nas wzorze przedstawiamy kolejne kroki do przygotowania deklaracji dostępności, a na końcu załączamy przykładowy wzór deklaracji.
Aby stworzyć deklarację dostępności zalecamy przejście kolejno następujących kroków:
1) audyt dostępności
2) wdrożenie wyników audytu
3) zebranie wymaganych informacji
4) przygotowanie i opublikowanie deklaracji dostępności
5) monitorowanie dostępności
Zdecydowanie krok 1 jest najtrudniejszy, dlatego tutaj dobrym pierwszym krokiem jest poproszenie o pomoc dostawcy oprogramowania dla Twojego sklepu internetowego – bardzo możliwe, że już dostosował platformę i oprogramowanie do tych wymogów i będzie mógł Ci udzielić więcej informacji w tym zakresie.
Przygotowany przez nas wzór deklaracji nie obejmuje przeprowadzenia samego audytu. Wzór deklaracji zawiera przykładowe zapisy w tym zakresie, ale wymagają one zweryfikowania i dostosowania do danego sklepu internetowego. W instrukcji wskazujemy różne sposoby i narzędzie ułatwiające przeprowadzenie takiego audytu.
Wyłączenie dotyczące mikroprzedsiębiorców
Zgodnie z nowymi przepisami przepisów ustawy nie stosuje się do usług (tylko do usług, do produktów już to wyłączenie nie ma zastosowania) oferowanych lub świadczonych przez mikroprzedsiębiorców.
W praktyce oznacza to, że sklepy internetowe prowadzone przez mikroprzedsiębiorców nie są objęte wymogami ustawy w zakresie wymogów stawianych usługom – na przykład nie muszą publikować deklaracji dostępności. Oczywiście mogą oni się do nich dostosować i zalecamy zarówno dostosowanie swojej strony sklepu do wymogów dostępności (w tym do opublikowania deklaracji dostępności), aczkolwiek przepisy nie nakładają takiego obowiązku.
Ważne – wyłączenie dotyczy samej usługi sklepu internetowego. Natomiast już jako na przykład dystrybutor lub producent produktów objętych ustawą także mikroprzedsiębiorca będzie zobowiązany do przestrzegania obowiązków dotyczących np. dystrybutora, czy producenta. W praktyce może się zdarzyć tak, że Twój sklep nie będzie objęty wymogami dostępności (bo masz status mikroprzedsiębiorcy), ale sprzedając w nim produkty objęte wymogami dostępności (np. komputery, laptopy, czy smartfony) będziesz musiał spełnić obowiązki informacyjne z tym związane – szerzej o tych obowiązkach piszemy w tym wpisie: https://prokonsumencki.pl/blog/akt-o-dostepnosci-praktyczne-informacja-dla-sprzedawcow/
W artykule znajdziesz też informacje o innych wyłączeniach.
Mikroprzedsiębiorca to firma, która zatrudnia średniorocznie mniej niż 10 pracowników i której roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza równowartości 2 milionów euro. Oba kryteria muszą być spełnione łącznie, więc na przykład jeżeli zatrudniasz 11 pracowników, a Twój obrót roczny nie przekracza 2 mln euro, to nie jesteś mikroprzedsiębiorcą.
To bardzo ważne, więc powtórzmy – aby posiadać status mikroprzedsiębiorcy musisz spełniać łącznie dwa warunki w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniałeś średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
- osiągnąłeś roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów twojego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Zastrzeżenie prawne
Niniejsza informacja oraz wzór deklaracji jest przeznaczony do wykorzystania jedynie dla klientów spółki Netlibre sp. z o.o. niebędących konsumentami ani podmiotami, co do których stosuje się przepisy dotyczące konsumentów oraz w jednym sklepie internetowym danego klienta i jedynie do celów własnej prowadzonej działalności gospodarczej przez klienta. W tym zakresie klient jest uprawniony do publicznego wyświetlania wzoru deklaracji w domenie swojego sklepu internetowego. Klient może korzystać z wzoru deklaracji przez czas nieokreślony. Wykorzystywanie wzoru poza uprawnionym zakresem jest zabronione, w szczególności zabronione jest wprowadzanie tej informacji lub wzoru deklaracji do obrotu, użyczenia lub najmu. Klient nie posiada prawa sublicencjonowania (w tym prawa do upoważniania innych osób do korzystania z wzoru deklaracji). Licencja wygasa, jeżeli klient dopuści się naruszenia powyższych obowiązków.
Wzór zostały przygotowany do uzupełnienia przez sprzedawcę dla standardowego sklepu internetowego. Zalecamy skorzystanie z profesjonalnej pomocy przy wdrażaniu deklaracji w swoim sklepie internetowym. Prawnicy serwisu Prokonsumencki.pl dołożyli należytej staranności w celu prawidłowego wykonania wzoru deklaracji zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za nieprawidłowe wdrożenie wzoru deklaracji w sklepie internetowym przez klienta. Właściciel serwisu Prokonsumencki.pl ponosi odpowiedzialność – w zakresie dopuszczalnym przez prawo – bez względu na jej podstawę prawną, jedynie co do normalnych następstw oraz jedynie w przypadku, gdy szkoda wyrządzona została umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa oraz do wysokości zapłaconej ceny za wzór. Odpowiedzialność obejmuje rzeczywiście poniesioną szkodę i nie obejmuje utraconych korzyści klienta.
Korzystając z wzoru regulaminu akceptujesz powyższe warunki.
Zapraszamy do korzystania ze wzoru!