Jak bronić się przed nielegalnym kopiowaniem zdjęć i opisów produktów?
Podczas ostatniego webinaru Prawnicy z Prokonsumencki.pl opowiedzieli na pytania:
- Czy zdjęcia i opisy produktów umieszczone w serwisie Allegro oraz sklepie internetowym są chronione prawem autorskim?
- Co może sprzedawca jeśli jego prawa autorskie są naruszane?
- Co w przypadku naruszeń występujących na Allegro? Czy warto sprawę zgłaszać do administratorów serwisu Allegro?
- Postępowanie sądowe z zakresu naruszeń prawa autorskiego – ogólne zasady.
Nasi widzowie również posiadali pytania odnośnie praw autorskich zdjęć i opisów produktów.
Jakie są możliwe sposoby wykazania, że zdjęcie należy do mnie?
„Sposobów wykazania, że dane zdjęcie należy do konkretnej osoby jest wiele. Należy przy tym wskazać, że każdy sposób, przy pomocy, którego będzie można wykazać, że dane zdjęcie jest naszą własnością będzie tak samo dobry. Przykładem może być tutaj np. zachowanie wszelkich czynności, które były przy danym zdjęciu robione – począwszy od pierwotnego zdjęcia, poprzez kolejne etapy, aż do końcowego efektu. Warto zachować zatem cały proces tzw. obróbki zdjęcia od zdjęcia pierwotnego, aż do zdjęcia finalnego. Innym sposobem może być również opatrzenie zdjęcia znakiem wodnym.”
Czy jest prawnie ustalony termin do którego ma się odnieść osoba która skopiowała zdjęcie i otrzymała od nas powiadomienie mailowe?
„Prawnie taki termin nie jest ustalony. Warto jednak zawsze w piśmie, w którym wzywamy do zaprzestania naruszeń wskazać termin w jakim oczekujemy odpowiedzi. Od razu zasugeruję, aby mailowe powiadomienia, w przypadku, w którym będzie chciała Pani skierować sprawę na drogę postępowania sądowego zamienić na wezwania pisemne wysyłane listem poleconym – łatwiej wykazać, że dana osoba mogła zapoznać się z naszym wezwaniem.„
Dlaczego to ja muszę udowodnić, że zdjęcia należą do mnie?
„Kwestia dowodowa jest uregulowana w art. 6 kc, z którego wynika, że to strona, która wywodzi z danego faktu skutki prawne musi udowodnić, że faktycznie tak jest.”
Znalazłem stronę ze swoim zdjęciem, na którym jest mój znak wodny. Nie ma jednak podanego kontaktu do właściciela strony. Jak mogę dochodzić swoich praw?
„W takiej sytuacji można zwrócić się do właściciela domeny – być może on będzie mógł pomóc. Jeśli nie, to można spróbować zgłosić sprawę na drogę postępowania sądowego.”
Czy można kopiować zdjęcia ze stron, które nie są w żaden sposób zabezpieczone?
„Prawa autorskie przysługują twórcy niezależnie od tego czy jego zdjęcia są zabezpieczone czy też nie. Tym samym zatem nie ma znaczenia czy zdjęcia są zabezpieczone czy też nie, bowiem i tak nie powinno się ich kopiować bez zgody ich właściciela.”
Czy w sytuacji, w której ktoś tworzy dla mnie stronę sklepu, mi przysługuje prawo autorskie do zdjęć, które na niej są?
„Niestety nie. Prawa autorskie przysługują twórcy, a zatem tutaj prawa autorskie będą przysługiwały twórcy strony internetowej. Oczywiście mogą one zostać na Pana przeniesiona, przy czym musi to być dokonane w formie pisemnej pod rygorem nieważności.”
Jak wykazać, że opis produktu – tekst należy do mnie i że ja go stworzyłem – w tym przypadku jest trochę trudniej niż ze zdjęciem.
„Niestety z tekstem jest ten problem, że rzadko będzie można mówić o tym, aby był on objęty prawem autorskim. Prawem autorskim jest objęty utwór o charakterze indywidualnym, twórczym i niepowtarzalnym. Ciężko uznać, że opisy takie właśnie są. Oczywiście jeśli opis będzie spełniał te cechy (tj. będzie bardzo specyficzny) wówczas również można dochodzić ochrony prawnoautorskiej. Co do sposobów wykazania, że opis należy do Pana można zachować wszelkie etapy jego powstawania – ze skreśleniami, zmianami itp.”
Jak dochodzić swoich praw jeśli chodzi o opisy produktów? Jak udowodnić, kto jest właścicielem opisu?
„Na podobne pytanie odpowiedź została udzielona powyżej.”
Koniecznie pobierz także nasz poradnik!
Masz pytania do tematu: Jak bronić się przed nielegalnym kopiowaniem?
W razie pytań prosimy o kontakt:
- kontakt@prokonsumencki.pl
- 61 847 55 18