Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zadać naszym prawnikom bezpłatne pytanie dotyczące Twojego sklepu internetowego.
0 głosów
61 wizyt
pytanie zadane w Zwrot towaru przez użytkownika
Taka sytuacja - klient kupuje towar, płaci za wysyłkę i towar przedpłatą. Przesyłka wraca bo był zły adres albo przesyłka odleżała na poczcie i nikt po nią się nie zgłosił, w każdym razie z winy klienta. Jak wygląda kwestia pokrycia kosztu zwrotu i ponownej wysyłki? Co jeśli wysyłka towaru jest gratis, przecież koszt jest skalkulowany na podróż towaru tylko w 1 stronę.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (24k)
Drodzy Państwo,

zgodnie z ustawą z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta można przyjąć, że umowa sprzedaży jest zawierana już w momencie złożenia zamówienia na stronie sklepu. Dlatego należy pamiętać, że towar jest teraz własnością kupującego.

Jeśli postanowili Państwo odstąpić od umowy, proszę skierować do klienta pismo z wezwaniem do wykonania umowy (w którym wezwą Klienta do odbioru produktu lub do zwrócenia się do Państwa o ponowną wysyłkę) w wyznaczonym terminie (np. 5 dni). W tym samym piśmie proszę zawrzeć również wezwanie do zapłaty w wyznaczonym terminie (np. 5 dni) kosztów przesyłki zwrotnej, które Państwo ponieśli. Po upływie terminu na wykonanie umowy i zapłatę kwoty, do której Państow wezwali, mogą już Państwo 1) skutecznie odstąpić od umowy i 2) potrącić sobie kwotę przesyłki zwrotnej, ponieważ roszczenie to wskutek niewykonania wezwania staje się wymagane, i na zasadach przewidzianych przez Kodeks cywilny istnieje możliwość jego potrącenia.

 

W przypadku dostawy "w pierwszą stronę" opłaconej przez klienta bądź "darmowej" nie mogą Państwo żądać dodatkowo tej kwoty, a jedynie właśnie kosztów "przesyłki zwrotnej" do Państwa.

 

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań pozostaję do Państwa dyspozycji.

327 pytań

332 odpowiedzi

57 komentarzy

686 sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...