Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zadać naszym prawnikom bezpłatne pytanie dotyczące Twojego sklepu internetowego.
0 głosów
78 wizyt
pytanie zadane w Zwrot towaru przez użytkownika
kupilam telefon ale okazal sie wadliwy jest od 3 tyg w reklamacji .czy moge zadac zwrotu pieniedzy jesli termin minał a ja w tym czasie nie korzystalam z telefonu ani obecnie go nie mam bo jest w reklamacji.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (24k)
Dzień dobry,
 
Co do zasady nasze wsparcie prawne jest przeznaczone dla przedsiębiorców, nie dla konsumentów. Zachęcamy Panią do skorzystania z pomocy Rzecznika Konsumentów.
 
W skrócie jednak wskażemy jak wygląda Pani sytuacja.
 
Niestety nie wskazuje Pani czy telefon był reklamowany z tytułu rękojmi czy też z tytułu gwarancji, co jest istotną różnicą i w obydwu przypadkach mogą Pani przysługiwać inne uprawnienie.
 
Jeśli założymy, że reklamacja była z tytułu rękojmi to należy przyjąć, że sprzedawca ma 14 dni na poinformowanie Panią o wyniku rozpatrzenia reklamacji. Jeśli nie zrobił tego w terminie 14 dni wówczas uznaje się, że reklamacja została uznana.
 
Ustawa nie wskazuje jednak terminu w jakim sprzedawca ma obowiązek zrealizować roszczenie reklamacyjne. Mówi tutaj, że powinno nastąpić to niezwłocznie.
 
Nie mamy jednak od Pani informacji czy 3 tygodnie trwa naprawa czy też trzy tygodnie minęły od momentu złożenia reklamacji. Jeśli 3 tygodnie minęły od momentu złożenia reklamacji to tutaj sprzedawca miał 14 dni na rozpatrzenie reklamacji, a zatem sama naprawa trwa dopiero 1 tydzień. Najczęściej (ale nie zawsze) uznaje się, że przy tego typu naprawach niezwłocznie będzie oznaczało 14 dni. Jest to jednak podejście praktyczne, a nie potwierdzone jakimkolwiek przepisem prawnym, bowiem takiego nie ma.
 
Pozdrawiamy
Zespół Prokonsumencki.pl

327 pytań

332 odpowiedzi

57 komentarzy

686 sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...