Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zadać naszym prawnikom bezpłatne pytanie dotyczące Twojego sklepu internetowego.
0 głosów
391 wizyt
pytanie zadane w Zwrot towaru przez użytkownika
Witam,

Mam pytanie. Czy jeśli Klient zamówi towar i płaci (przelew z banku zagranicznego) i rezygnuje z zamówienia i chce aby dokonać zwrotu na to konto. Czy możemy odmówić zwrotu na konto zagraniczne? Klientowi nie odpowiadał czas realizacji, kwota zamówienia to 115 zł a sam koszt za wykonanie przelewu to 25 zł – nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (24k)
Jeżeli chodzi o o płatności to nie jesteśmy w stanie dać jednoznacznej i oczywistej odpowiedzi. Ustawa reguluje jedynie to, że w przypadku dostawy produktu sprzedawca ma prawo zwrócić koszt tej najtańszej. Nie wypowiada się w ogóle co do płatności. Z jednej strony można więc przyjąć, że celowo pominął tą regulację i do płatności ta reguła nie będzie miała zastosowania, a z drugiej strony, że kwestie regulowane przy dostawie można rozciągać także na płatności. Sprawę jeszcze bardziej utrudnia to, że orzecznictwa w tym przedmiocie jeszcze w ogóle nie ma.

Analizując jednak wytyczne do Dyrektywy Parlamenty Europejskiego i Rady 2011/83/UE można zauważyć, że wynika z nich, że to sprzedawca jest zobowiązany zwrócić kupującemu wszelkie dokonane przez niego płatności przy użyciu takich samych środków płatniczych, chyba, że kupujący zgodzi się na to, aby zwrot nastąpił w inny sposób. Ten zapis został wyraźnie złagodzony w przypadku kosztów dostawy. Można by zatem przyjmować, że skoro ustawodawca nie wypowiedział się co do sposobów płatności, to oznacza to, że ma on zwrócić pełną kwotę, jak wpłacił klient.

Powyższe potwierdza także stanowisko UOKIK, który stwierdził, że przy odstąpieniu od umowy zawartej na odległość to na przedsiębiorcę spadają wszelkie koszty związane ze zwrotem płatności, również takiej, która została dokonana za pośrednictwem operatora płatności, który naliczył dodatkową prowizję lub konta zagranicznego.

327 pytań

332 odpowiedzi

57 komentarzy

686 sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...