Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zadać naszym prawnikom bezpłatne pytanie dotyczące Twojego sklepu internetowego.
+1 głos
55 wizyt
pytanie zadane w Zwrot towaru przez użytkownika
Jestem sprzedawcą na Allegro. Mamy w ofercie produkty zapakowane fabrycznie w blistry zgrzewane. Nie da się rozpakować towaru bez uszkodzenia oryginalnego opakowania. Stąd moje pytanie, jak  wygląda sprawa zwrotu takiego towaru przez kupującego, który rozpakował fabryczne opakowanie i już nie będę mógł sprzedać towaru ponownie jako nowy, co naraża mnie na straty?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (12.7k)

Zgodnie z regulacją znajdującą się w nowej ustawie, Konsument który kupuje towar przez Internet może go zobaczyć/przymierzyć w taki sposób, na jaki Sprzedawca pozwoliłby mu w sklepie stacjonarnym.

Istnieją jednak towary, których nie można zwracać, jak chociażby np. leków, otwartych kosmetyków, soczewek, zafoliowanych płyt CD/DVD czy chociażby gier komputerowych.

Mając na uwadze Pańskie pytanie, konsument musi mieć możliwość zbadania cech funkcjonalnych produktu, a więc ma prawo rozpakować produkt, wyjąć go, zobaczyć, dotknąć itp. Sprzedając produkty, które są zapakowane fabrycznie w blistry zgrzewane musi Pan liczyć się z tym, że Klient ma prawo otworzyć oryginalne zapakowany produkt. Jednakże gdyby uznał Pan, że Klient zniszczył opakowanie w stopniu przewyższającym zwykłe obejrzenie produktu, wówczas może Pan wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym do Klienta.

Proszę także pamiętać, że w powyższej kwestii nie ma jeszcze orzecznictwa ani praktyki decyzyjnej UOKiK i może się okazać, że już samo otwarcie takiego produktu przekroczy dozwolony zakres sprawdzenia - przykładowo w sklepie stacjonarnym klient również takiego towaru nie otworzy. 

Szerzej piszemy o tym tutaj:  https://prokonsumencki.pl/blog/konsument-ma-prawo-korzystac-z-towaru-przed-odstapieniem-od-umowy-tylko-tak-jak-robilby-to-w-sklepie-stacjonarnym/

326 pytań

331 odpowiedzi

56 komentarzy

673 sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...