Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zadać naszym prawnikom bezpłatne pytanie dotyczące Twojego sklepu internetowego.
+1 głos
26 wizyt
w Zwrot towaru przez użytkownika
Witam
Jestem sprzedającym na Allegro. Na mojej stronie „o mnie” w regulaminie sklepu jest napisane wielkimi literami, że koszt przesyłki w W OBIE STRONY PONOSI KUPUJĄCY. Osoba, dokonująca u mnie zakupu rozumiem, że akceptuje warunki jakie obowiązują w moim sklepie, aukcji i ma obowiązek zapoznać się z regulaminem sklepu.
W regulaminie mamy również podane:
JEŚLI NIE AKCEPTUJESZ TEGO REGULAMINU, NIE DOKONUJ ZAKUPÓW NA NASZYCH AUKCJACH
I teraz mam Klientkę, która żąda ode mnie przy zwrocie towaru, zwrotu kosztów wysyłki w jedną stronę. Oczywiście towar nie jest reklamowany tylko Klientka po prostu odstępuje od umowy.
Czy mam obowiązek zwrócić jej koszt przesyłki?
Pozdrawiam serdecznie
Jacek

1 odpowiedź

0 głosów
przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (24.1k)
Szanowny Panie,

ustawa o prawach konsumenta w art. 32 stanowi, że “Przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy”.

Muszę jednak wskazać, że zgodnie z art. 33 ustawy o prawach konsumenta: “Jeżeli konsument wybrał sposób dostarczenia rzeczy inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez przedsiębiorcę, przedsiębiorca nie jest zobowiązany do zwrotu konsumentowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów.”

Zgodnie z powyższym, jest Pan zobowiązany zwrócić Konsumentowi cenę towaru + najtańszy koszt przesyłki do Klienta oferowany przez Pana w sklepie (koszty przesyłki od Klienta do Pana ponosi Konsument). Nie może Pan w swoim regulaminie wyłączać regulacji powszechnie obowiązujących. Zapisy wskazane przez Pana w regulaminie stanowią klauzule niedozwolone.

Pozdrawiamy,

Zespół Prokonsumencki.pl

331 pytań

337 odpowiedzi

63 komentarzy

721 sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...