Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zadać naszym prawnikom bezpłatne pytanie dotyczące Twojego sklepu internetowego.
0 głosów
33 wizyt
pytanie zadane w Zwrot towaru przez użytkownika
Dzień dobry, mamy następujący problem.

Klient zakupił u nas towar, który nam zwrócił. Jako dane rozliczeniowe podał dane firmowe więc została wystawiona mu faktura VAT. Jak rozumiem w takim przypadku to czy towar zwrócimy czy też nie zależy tylko od nas. Czy godząc się na przyjęcie zwrotu w tym przypadku możemy zwrócić jedynie koszt za zakupiony towar bez zwracania kosztów transportu (klient wybrał najtańszą możliwą opcję)? Chcieliśmy przyjąć zwrot lecz bez uwzględniania kosztów wysyłki przy zakupie.

Kiedy konkretnie klienta można traktować jako osobę prywatną a kiedy jako przedsiębiorcę ? Wystarczy, że jako dane rozliczeniowe poda dane firmy ?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (12.5k)
Panie Grzogorzu,

myśli Pan jak najbardziej prawidłowo. Klientowi dokonującemu zakupu "na firmę" nie przysługuje prawo do zwrotu, jeśli więc postanowienie Państwo pójść takiemu klientowi "na rękę" i mimo to przyjąć zwrot - możecie Państwo oczywiście zastrzec, że koszty przesyłki ponosi klient i zwrócić jedynie koszt produktu.

Jesli chodzi o podział ze wzgledu na to, jak którego klienta traktować - najlepiej jest wyjść od definicji konsumenta. To jest -  według art. 22 Kodeksu Cywilnego:

"Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową."

Abyśmy więc mogli mowić o konsumencie, spełnione muszą być łącznie dwa warunki - klient musi być osobą fizyczną i dokonywać zakupu w celu niezwiązanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli klient nie spełnia któregokolwiek z wymienionych warunków, nie przysługują mu prawa konsumenta.

Jeśli zakup dostaje dokonany "na firmę", macie więc Państwo prawo traktować klienta jako niekonsumenta - ponieważ sam wskazuje Państwu, że jego zakup dokonany jest w celu związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej - skoro jako taki planuje go rozliczyc z podatku

W razie pytań, pozostaję do dyspozycji.

327 pytań

332 odpowiedzi

57 komentarzy

686 sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.



Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...