Zaznacz stronę

Wraz z rosnącą liczbą sklepów internetowych przybywa również ich regulaminów. O ile każdy nowy sklep internetowy stara się wyróżnić pod kątem sprzedawanego asortymentu, to sprawa nie wygląda już tak samo jeżeli chodzi o regulamin sklepu internetowego. Ktoś kiedyś napisał, że wraz z powstaniem pierwszego sklepu internetowego powstał również pre-regulamin, który następnie podbił cały świat.

Jeżeli spojrzymy na rejestr klauzul niedozwolonych prowadzony przez Prezesa UOKiK to można odnieść wrażenie, że faktycznie coś w tym jest. To porównanie mogłoby być nawet zabawne, gdyby nie fakt, że ten pierwotny regulamin oraz niestety jego kolejne wcielenia zawierają klauzule niedozwolone. To z kolei wiąże  się z wymiernym ryzykiem finansowym dla sprzedawcy sklepu internetowego, a dla małego sklepu może się skończyć nawet bankructwem.

Dlatego poniżej wskażemy 10 klauzul niedozwolonych, których na pewno nie powinieneś kopiować do regulaminu swojego sklepu. Posiadanie jednej z poniższych klauzul wiąże się dla Ciebie z ryzykiem poniesienia kosztów ewentualnego procesu o uznanie jej za niedozwoloną w wysokości ok. 1.500,00 zł.

1. “Sądem właściwym dla rozpatrywania sporów wynikających z umowy jest Sąd właściwy dla siedziby Sprzedawcy”

 

2. “Mimo dołożenia wszelkich starań nie gwarantujemy, że opublikowane dane techniczne nie zawierają braków lub błędów. Ponieważ ewentualne błędne opisy nie mogą jednak być podstawą do roszczeń.”

 

3. “Zwracany w tym trybie towar zostanie przyjęty tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie odesłany w oryginalnym, nieuszkodzonym pudełku (…)”

 

4. “Nie odpowiadamy za opóźnienia w dostawie przesyłek przez Pocztę Polską i firmy kurierskie”

 

5. “Sprzedawca zastrzega sobie prawo zmiany niniejszych ogólnych warunków sprzedaży”

 

6. “Warunkiem rozpatrzenia ewentualnej reklamacji jest spisanie w obecności pracownika firmy spedycyjnej protokołu szkody”

 

7. “Sprzedawca zastrzega sobie prawo zmiany niniejszego Regulaminu bez podania przyczyn”

 

8. “Klient zobowiązany jest do dostarczenia reklamowanego towaru na własny koszt”

 

9. “Sklep w szczególnych przypadkach zastrzega sobie prawo odmowy realizacji zamówienia bez podania przyczyny”

 

10. “Do reklamowanego lub zwracanego produktu konieczne jest dołączenie paragonu”

Sprawdź, czy przypadkiem w swoim regulaminie nie masz jednej z powyższych klauzul albo też klauzuli bardzo podobnej. W razie otrzymania pozwu o uznanie jednego z powyższych postanowień za niedozwolone, sprzedawca pozostaje w zasadzie bez szans na merytoryczną obronę.

Powyższe klauzule są ostatnio jednymi z częściej wpisywanych do rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonego przez Prezesa UOKiK. Dlatego nie warto ułatwiać zadania przeróżnym stowarzyszeniom pozywającym sprzedawców internetowych za posiadania w swoich regulaminach postanowień niedozwolonych, których praca (a właściwie ich pełnomocników) ogranicza się zazwyczaj do zmiany danych pozwanego i wydrukowania kolejnego regulaminu zawierającego klauzulę niedozwoloną.

Aktualizacja – 24 września 2012

Z uwagi na co raz częstsze sygnały od właścicieli sklepów internetowych otrzymujących pozwy od stowarzyszeń konsumenckich (w szczególności od Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Praw Konsumentów i Uczciwej Konkurencji Pomiędzy Przedsiębiorcami) prosimy sprawdzić, czy w Państwa regulaminie nie ma również poniższej lub podobnej klauzuli dotyczącej sposobu załatwienia reklamacji:

Towar uszkodzony zostanie naprawiony lub wymieniony na inny, pełnowartościowy, a jeśli będzie to już niemożliwe (na przykład z powodu wyczerpania nakładu), sklep zaoferuje mu  inne, dostępne w sklepie towary do wyboru.

Zgodnie z przepisami to konsument wybiera żądanie reklamacyjne, a nie sprzedawca. Oznacza to, że istnieje bardzo duże ryzyko uznania powyższej klauzuli za niedozwoloną.

5.00 avg. rating (98% score) - 4 votes

Czy prowadzisz sklep internetowy?

 

Czy sprzedajesz produkty online lub na Allegro?

Zapisz się na newsletter prawny!

 

Otrzymasz bezpłatnie poradniki, porady prawne

i będziesz na bieżąco ze zmianami w prawie.

Dziękujemy :)

 

Sprawdź teraz swoją skrzynkę email

(również folder - spam)

 

 

Wysłaliśmy Tobie 3 bonusy:

1) voucher na bezpłatną 10 minutową konsultację prawną

2) kupon 100 zł na nasze usługi prawnika

2) profesjonalne wzory pism dla sprzedawcy

Szukasz pomocy

przy zwrocie lub reklamacji?

 

Kliknij i dołącz do naszej grupy wsparcia na Facebooku!

Przeczytaj poprzedni wpis:
prokonsumencki.pl
Ruszamy! Pomagamy w eHandlu

Właśnie uruchomiliśmy niniejszy blog. To nasz powitalny wpis. Miło nam Cię powitać na blogu serwisu Prokonsumencki.pl Trafiłeś do nas więc...

Zamknij